Michał Cygan

Michał Cygan – absolwent Wydziału Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się głównie malarstwem, grafiką tradycyjną oraz cyfrową; próbuje swoich sił również w plakacie i ilustracji, tworzy też instalacje oraz prace przestrzenne, trójwymiarowe.

Brał udział w wystawach zbiorowych, m.in. „Masa Perłowa” w EMDES Gallery we Wrocławiu,” Instynkt Lalki” w Muzeum Historii Katowic, w wystawach pokonkursowych: Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” 2015, Międzynarodowego konkursu Ex Libris Varna 2014 w Bułgarii, Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej Kraków 2015, Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, 2015. Ma za sobą również wystawę indywidualną w Klakier Gallery w Katowicach (2014).
Laureat I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie im. Vincenta Van Gogha w Rybniku (2014), I nagrody w konkursie na plakat „150 lat hodowli żubrów w Pszczynie” (2015), II nagrody w konkursie „Ulica Themersonów” w Płocku oraz wyróżnienia w Międzynarodowym Triennale Mediów Cyfrowych w Radomiu (2014). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Michał Cygan lubi w tworzonych przez siebie dziełach opowiadać historie. Zamykać w obrazach dość zawikłane treści. Opowiada o Śląsku. Robi to bez kokieterii, unikając ustalonych stereotypów.

Artysta o sobie: „W moich pracach istotną rolę gra warsztat plastyczny i kolor. Bardzo duży wpływ na moje obrazy wywarł Śląsk. Szczególnie inspirująca dla mnie jest architektura oraz ludzie. Często zresztą w moich obrazach pojawiają się ”Familoki” i ludzie których zapamiętuję ze względu na dziwaczne zachowanie czy też sytuacje.
Moje obrazy zwykle zaczynam od poszczególnej historii, która z biegiem czasu rozbudowuje się o kolejne wątki i komentarze. W swoich pracach staram się kreować świat swojej fantazji wzbogacony o liczne komentarze świata rzeczywistego.”

 

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3