Joanna Furgalińska

Joanna Furgalińska pochodzi z Katowic. Studiowała na Katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej prace od lat goszczą na wystawach oraz znajdują się w zbiorach muzealnych lub należą do kolekcji prywatnych w kraju i za granicą.

Specjalizuje się w litografii barwnej, ilustracji książkowej i malarstwie. Ponadto wydała kilka autorskich książek dla dzieci i pozycję , która z humorem przybliża śląską gwarę i obyczaje: „Ślónsko godka – ilustrowany słownik dla Hanysów i Goroli”.

Wspólnym mianownikiem dla jej twórczości łączącej literaturę, sztuki plastyczne i antropologię kultury, jest sentyment do zanikającego na Śląsku folkloru i odrębności tego regionu. W dziedzinie malarstwa owocem tej inspiracji są widoki, których celem jest ocalenie od zapomnienia tutejszej architektury. Sama artystka definiuje swoje obrazy jako próbę przeniesienia na płótno wszystkich odcieni śląskiej szarości.
Malarstwo Furgalińskiej oscyluje pomiędzy wpływami kubistycznymi jak monochromatyczna paleta, zamiłowanie do geometrycznych form czy naiwna perspektywa a inklinacją do świata dziecięcych przedstawień. Niektóre weduty ocierają się nieco o realizm magiczny i widoczny jest w nich warsztat ilustratorski artystki.
Jednak to, co najbardziej charakteryzuje jej twórczość, to statyczne przedstawienia miejskiego pejzażu jako konglomeratu murów, opartego na geometrii pionów, poziomów, gładzi płaszczyzn i stereometrii obiektów.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2